עורך דין רשלנות רפואית 

כולם נעזרים בשירותי הרפואה, פונים לרופא משפחה בעת הצורך, לוקחים תרופות מרשם אם נזקקים, ניגשים לרופאים מומחים בבעיות מורכבות יותר, ולעיתים אף עוברים פרוצדורה רפואית או ניתוח. הפניה לרופא, לטיפול או לתרופה נעשה מתוך אמון מלא ביכולותיו של הרופא, במומחיותו ובידיעה שהוא יעשה ככל שביכולתו על־מנת לעזור ולהקל על מכאובכם. ואכן כל הרופאים פועלים כך, מתוך כוונה להקל, לרפא ולהיטיב את מצבו של החולה. ולמרות זאת, ישנם מצבים בהם הטיפול אינו משפר את מצב החולה ואף נכנס תחת הקטגוריה של רשלנות רפואית.

מהי רשלנות רפואית

חשוב להבין כי גם הטיפול הרפואי הטוב ביותר, לא מבטיח החלמה ושיפור לחולה. לא בכל מצב שבו חולה לא מבריא או לא משתפר מצבו, חלה רשלנות רפואית.

אז מהי רשלנות רפואית? ניתן לחלק את ההגדרה לארבע קטגוריות מרכזיות:

  1. הראשונה מתייחסת לסטייה מנורמת הטיפול הקבועה והמומלצת – אי הפניה לבדיקה או לטיפול, אי מתן תרופה או מתן תרופה שאינה קבועה לטיפול בבעיה, טיפול מהיר מידי או לחלופין איטי מידי ביחס לנורמה וכדומה.
  2. השנייה מתייחסת לרשלנות בעת אבחנת הבעיה של החולה. לא כל טעות באבחון מעידה על רשלנות אך על הרופא המטפל לעשות ככל שביכולתו לקבל את כל הנתונים על־מנת להגיע לאבחנה הנכונה. יחד עם זאת, ישנן טעויות בשיקול דעת שלא יחשבו כעילה לתביעה.
  3. קטגוריה נוספת מתייחסת למידע הניתן למטופל על־מנת שזה יגיע להחלטה מודעת ומושכלת לגבי המשך הטיפול עבורו. לכל חולה קיימת הזכות לסרב לטיפול, לבחור בסוג טיפול אחד על אחר או להחליט כל החלטה אחרת בנוגע לדרך הטיפול בו. הזכות הזו קיימת ועומדת לחולה אך הוא זקוק לכל המידע הרפואי כדי להגיע להחלטה מושכלת. למשל, מניעת מידע או העברת מידע חלקי עלולים להיחשב כרשלנות.
  4. הקטגוריה האחרונה מתייחסת להולדה של ילד עם מום או מוגבלות אשר ניתן היה למנוע אותה עם אבחון נכון, טיפול אחר או מכל סיבה אחרת התלויה בצוות הרפואי.

את מי ניתן לתבוע בנושא רשלנות רפואית

תביעות של רשלנות רפואית ניתן להגיש נגד כמה גורמים שונים, כאשר כולם יחד או כל אחד לחוד יכולים להיחשב אחראים למעשה הרשלנות. ראשית ישנו הצוות הרפואי שהעניק טיפול לחולה – רופאים, אחיות, מרדים, רוקח, טכנאי או כל מטפל אחר אשר היה מעורב בטיפול. בנוסף, קיימת אחריות של בית החולים, קופת החולים או כל מוסד רפואי אחר אשר בתחומו ניתן הטיפול. למוסד הרפואי קיימת אחריות כלפי המטופלים שלה כמו גם אחריות על מעשיו של כל איש צוות המועסק על־ידה.

חשוב לציין כי בעת תביעה יש להוכיח לא רק את מעשה המחדל או הרשלנות, ולא רק את הנזק הגופני או הנפשי אלא גם כי אותו מעשה או חוסר מעשה הוא האחראי הישיר והבלעדי לפגיעה. חייב להיות קשר סיבתי מובהק וברור בין הרשלנות לנזק הנגרם. כלומר, אם הדרדרות במצב החולה הייתה מתרחשת בין אם היה ניתן הטיפול הרשלני ובין אם לאו.

כיצד ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, ומה עליכם לעשות

תביעת רשלנות רפואית לא מומלץ להגיש באופן עצמאי. אם יש לכם חשש שחלה התרשלות, ארע מחדל או התרחש מצב שלא אמור היה לקרות במהלך הטיפול בכם או באחד מבני משפחתכם, חשוב שתיגשו להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. עורך הדין יבקש מכם את כל החומר הרפואי שבידכם, יפנה לקבל את כל התיעוד הרפואי מבית החולים, הרופא או הגוף המטפל ואף יפנה אתכם לקבל חוות דעת מרופא מומחה עצמאי. כל תביעה בתחום הרשלנות הרפואית צריכה להיות מגובה בחוות דעת מקצועית חיצונית.

לאחר קבלת כל החומר ומסמך חוות הדעת, יוכל העורך דין להגיש בשמכם את התביעה, כולל הגשת תביעה בבית משפט. עורך הדין יילווה אתכם לכל אורך הדרך, ימליץ על דרכי פעולה, יסביר ויפשט עבורכם את הסיטואציה, ייצג אתכם בדיונים, ייעזר במומחים ובאנשי מקצוע רלוונטיים לתביעה ויעשה ככל שביכולתו על־מנת שתקבלו את המגיע לכם.

מהו שכר הטרחה עבור טיפול בתביעה

במרבית המקרים, כאשר עורך הדין מוצא כי קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית, התשלום עבור הטיפול נעשה כאחוז מסוים מתוך הפיצוי שיתקבל בסיום התהליך. כלומר, כאשר תקבלו פיצוי עבור תביעתכם, אחוז מסוים מתוכה (אשר נקבע מראש) יועבר כשכר טרחה לעורך הדין.

צור איתנו קשר

דילוג לתוכן